مزایا و معایب اسکوتر برقی

هر نوع کالای برقی و غیر برقی، تفریحی و یا غیر تفریحی دارای مزایا و معایبی می باشد، اما در هر صورت خیلی از افراد از آنها استفاده می کنند، یکی از این وسایل، اسکوتر، همان وسیله نقلیه تک نفره می باشد، ما در این مقاله سعی داریم به بررسی مزایا و معایب اسکوتر برقی بپردازیم.

مزایا و معایب اسکوتر برقی
مزایا و معایب اسکوتر برقی

همه چیز درباره مزایا و معایب اسکوتر برقی

اسکوتر برقی وسیله ای هوشمند است که در گذشته های نه چندان دور به عنوان وسیله تفریحی برای کودکان به شمار می رفت، اما امروزه در بسیاری از کشورها یکی از مهم ترین وسایل نقلیه داخل شهری است که از مزایای زیادی برخوردار می باشد و تمام سنین از آن استفاده می کنند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

آشنایی با مزایا و معایب اسکوتر برقی

انواع موتور سیکلت ها و دوچرخه ها نیز در موارد زیادی می توانند کار اسکوتر را انجام دهند، اما تفاوت آنها با یکدیگر در این است که اسکوتر مانند دوچرخه نیازی به رکاب زدن ندارد و مانند موتورسیکلت نیازی به بنزین، گازوئیل، ترمز و … ندارد و به وسیله نیروی برق کار می کند و در واقع نیروی محرک آن باتری می باشد.

پس به همین دلیل باید مزایا و معایب اسکوتربرقی را در کنار هم بپذیریم و از آن در موارد زیادی استفاده کنیم.

مزایا و معایب اسکوتر برقی
اسکوتر برقی

برشمردن مزایای استفاده از اسکوتر برقی

یکی از مهمترین مزایای استفاده از این وسیله دوری از ترافیک های شهری است، بسیاری از افراد اصولا برای رسیدن به کارهای روزمره و رفتن به محل کار ساعت های زیادی درگیر ترافیک می شوند، استفاده از این وسیله پرسرعت و جمع و جور می تواند به خوبی این مشکل را حل کند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

یکی دیگر از مزیت های این وسیله نیز کمک او به حفظ محیط زیست و حفظ منابع طبیعی در حال اتمام می باشد، این وسیله با برق شارژ می شود و دیگر نیازی به بنزین و گازوئیل ندارد و به همین دلیل به خوبی می تواند از آلوده شدن هوا جلوگیری کند، ناگفته نماند که در صورت آلوده نشدن هوا و از بین نرفتن منابع و سوخت های فسیلی، می توان ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های ریوی و تنفسی را کاهش داد.

این وسیله خیلی کم سر و صدا است و در هر مکانی استفاده می شود و به همین دلیل در برخی از رستوران ها و کارخانه ها که رفت و آمدها در آنها زیاد است، از این وسیله برای حمل و نقل غذا و یا دیگر اجسام استفاده می شود و هیچ گونه آلودگی صوتی ایجاد نمی کند.

در صورت خراب شدن اسکوتر، نیازی به صرف هزینه های گزاف نمی باشد و اجزای نیاز به تعمیر و تعویض موجود در آن دارای قیمت بالایی نیستند، البته ناگفته نماند که تمام ابزار این وسیله دارای استحکام و ماندگاری خوبی هستند.

همچنین هزینه نگهداری این وسیله نیز نسبت به دیگر وسایل نقلیه پایین تر می باشد، زیرا این وسایل مانند موتور و ماشین نیاز به پیدا کردن مکان برای پارک نیستند و می توان آنها را در دست گرفت و در کمد و کشو قرار دارند زیرا کوچک و بسیار سبک می باشند.

وجود برخی از قابلیت های دیگر مانند بلوتوث برای پخش موزیک، قابلیت جمع شدن و … نیز می تواند از دیگر مزایای این وسیله باشد.

ارزانی قیمت خرید آن نسبت به دیگر وسایل نقلیه می تواند از دیگر مزیت های اسکوتر باشد، این وسیله ارزان قیمت است اما می تواند به خوبی نیازهای افراد را در بحث رفت و آمد برطرف کند.

در کنار دیگر مزایا و معایب اسکوتر برقی باید گفت که، یادگیری استفاده از این وسیله بسیار راحت می باشد و افراد با چندین جلسه استفاده در خانه و یا حیاط می توانند بر آن مسلط شوند و در مکان های عمومی از آن بهره بگیرند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

مقاله مرتبط: اسکوتر چیست و شامل چه اجزایی می باشد؟

معایب استفاده از اسکوتر برقی

این وسیله در کنار تمام مزایای که برای سلامتی و صرفه جویی در زمان و هزینه دارد، می تواند، دارای معایبی نیز باشد.

نخستین عیب این وسیله سرعت پایین آن در مقایسه با موتورسیکلت می باشد، البته انواع مدل های آن می توانند دارای سرعت های مختلفی باشند اما در حد موتورسیکلت نیستند، میزان شارژ باتری و سرعت تخلیه آن نیز می تواند از دیگر معایب این وسیله باشد و در ضمن زمان شارژ کردن باتری نیز زیاد می باشد.

در ادامه بحث مزایا و معایب اسکوتر برقی باید به این مورد اشاره کرد که، موتورسیکلت ها دارای سرعت بسیار بالاتری نسبت به اسکوتر هستند و دوچرخه ها را نیز با رکاب زدن تندتر می توان دارای شتاب بیشتری کرد، در صورتی که شتاب اسکوتر دارای حد و مرز است و به موتور، قطر چرخ ها و پردازشگر آن بستگی دارد.

این وسیله از نیروی برق برای حرکت استفاده می کند و باید باتری آن شارژ شود، زمان استفاده از آن و شارژ باتری در اغلب مدل های این وسیله هشت ساعت می باشد و این زمان برای برخی از افراد کمی طولانی است.

در ضمن چنانچه که در حال حرکت و در مکانی شارژ باتری تمام شود و نیروی برقی در کار نباشد، می تواند برای افراد مشکل ساز باشد و قابلیت استفاده نداشته باشد.

معایب اسکوتر برقی
معایب اسکوتربرقی

به همین دلیل حتما باید مسافتی که قصد طی کردن آن را داریم، در نظر بگیریم تا بتوانیم ببینیم که آیا شارژ باتری پاسخگوی این مسافت هست یا خیر.

اما یکی از عیوب دیگر آن بی سر و صدا بودن آن است، این بی سر و صدا بودن هم مزیت است و هم عیب، زیرا وقتی فردی در خیابان و یا در پیاده رو از اسکوتر استفاده می کند، دیگر نمی تواند افراد و یا خودروها را از وجود خود مطلع کند و به همین دلیل ممکن است با آنها برخورد کند و فرد آسیب ببیند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

کلام آخر…

این وسیله برای تمام سنین قابل استفاده است، اما چون هیچگونه صندلی و یا جای نشیمنی ندارد، می تواند برای برخی از افراد مانند سالمندان و کسانی که دچار بیماری های آرتروز و دیسک کمر هستند، راحت نباشد. به همین دلیل بهتر است در هنگام استفاده با در نظر گرفتن تمام مزایا و معایب اسکوتر برقی، حتما از وسایل ایمنی آن مانند کلاه، زانوبند و مچ بند نیز استفاده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا