همه چیز در مورد روش های حمل و نقل سبک شهری

سیستم حمل و نقل کالا ها یا افراد در داخل شهرها می تواند از مهم ترین اموری باشد که شهرداری ها باید به آن توجه کنند تا مردم راحت تر و با سرعت بیشتری به امور روزانه خود رسیدگی کنند، ما نیز در این مقاله قصد داریم به روش های حمل و نقل سبک شهری بپردازیم.

اتوبوس ها، خودروهای سواری مانند تاکسی و شخصی، مترو، مونوریل، دوچرخه، موتورسیکلت، اسکوتر برقی  و … از وسایل حمل و نقل سنگین و سبک داخل شهر می باشند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

 روش های حمل و نقل سبک شهری
روش های حمل و نقل سبک شهری

معرفی روش های حمل و نقل سبک شهری

در گذشته اتوبوس ها و خودروهای سواری( تاکسی) از مهم ترین وسیله ها برای حمل و نقل در داخل شهرها محسوب می شدند که با گسترش ترافیک و جمعیت و همچنین افزایش آلودگی های زیست محیطی، افراد به دنبال استفاده از دیگر روش های حمل و نقل سبک شهری افتادند.
به همین دلیل تکنولوژی وارد گود شد و استفاده از متروها و مونوریل ها مرسوم شد و کمی از حجم ترافیک ها و آلودگی های زیست محیطی کاسته شد.
اما افراد متخصص به این موضوع می اندیشیدند که کم کردن ترافیک، آلودگی محیط زیست و سرعت وسایل نقلیه باید در بحث روش های حمل و نقل در کنار یکدیگر بررسی شوند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی
اتومبیل ها، اتوبوس ها، متروها و … جزء وسایل حمل و نقل سنگین می باشند در صورتی که برخی مانند متروها از شتاب خوبی برخوردار بودند، اما هر کدام عیوب خاصی دارند و برای بسیاری از افراد قابل استفاده نمی باشند.
به طور مثال خودروهای سواری و اتوبوس ها سبب آلودگی محیط زیست می شوند و ممکن است در ترافیک های داخلی شهرها گیر کنند، این وسایل همچنین از سرعت کمی برخوردار بودند.

اما متروها و مونوریل ها با اینکه دارای شتاب بالایی بودند و از نیروی الکتریسیته برای حرکت استفاده می کردند و هیچ گونه آلودگی نداشتند، دارای هزینه های زیرساختی زیادی بودند و به دلیل فاصله ایستگاه ها از یکدیگر و آن هم در خیابان ها و مکان های به خصوصی برای بسیاری از افراد قابل استفاده نیستند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

حمل و نقل در شهرها
حمل و نقل در شهرها

یکی دیگر از عیوب استفاده از متروها و اتوبوس ها، این وسایل نقلیه سنگین شهری می توان به این مورد اشاره کرد که این وسایل حجم بالایی از مسافر را در خود جای می دهند و به دلیل نزدیکی افراد با یکدیگر می توانند سبب همه گیر شدن انواع بیماری ها و انتقال انواع ویروس ها به هم شوند.

استفاده از دوچرخه و موتورسیکلت برای حمل و نقل در شهرها

امروزه برخی از وسایل مانند دوچرخه ها و موتورسیکلت ها مورد استفاده بسیاری از افراد تک نفره و یا حمل و نقل کالاهای سبک قرار بگیرند، وسایلی که می توانند در بسیاری از موارد از ترافیک های شهری فرار کنند و با سرعت بیشتری افراد را به محل مورد نظر برسانند.

در این میان از عیوب موتور، می توان به این مورد اشاره کرد که انواع موتورها از سوخت های فسیلی برای حرکت استفاده می کنند، اما از شتاب بیشتری نسبت به دوچرخه برخوردار است و رانندگی با آن راحت است.

اما دوچرخه ها که از روش های حمل و نقل سبک شهری محسوب می شوند به راحتی می توانند، رانده شوند و افراد را از ترافیک های شهری خلاص کنند، از مزایای این وسیله نیز می توان به جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی اشاره کرد.
اما از عیوب این وسیله می توان به شتاب و سرعت کمتر او نسبت به دیگر وسایل حمل و نقل اشاره کرد، با این حال افراد برای افزایش سرعت باید سریعتر رکاب بزنند، به همین دلیل برای استفاده بسیاری از افراد که از سلامتی کامل برخوردار نیستند، مناسب نمی باشد.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

دوچرخه و موتورسیکلت برای حمل و نقل در شهرها
دوچرخه و موتورسیکلت برای حمل و نقل در شهرها

اما با این وجود در بسیاری از شهرهای پرترافیک این دو وسیله دارای ایستگاه هایی خاص هستند که افراد می توانند با استفاده از نرم افزارهای مختلف آنها را کرایه کنند و برای حمل و نقل خود و یا وسایلشان استفاده کنند، افراد نزدیکترین دوچرخه و یا موتورسیکلت را انتخاب می کنند و این وسایل نقلیه بعد از حمل مسافر و یا کالای ارسالی در محل مقصد می ایستد تا دوباره برای حمل و نقل مورد پذیرش افراد و استفاده کنندگان قرار بگیرند، این روند سال ها است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال انجام می باشد.

معرفی اسکوتر به عنوان یکی از روش های حمل و نقل سبک شهری

با پیشرفت تکنولوژی یکی از روش های حمل و نقل سبک شهری اسکوتر برقی نام دارد، اما اسکوتر چیست ؟وسیله ای که اخیرا در برخی از کشورها برای حمل و نقل در داخل شهرها استفاده می شود، وسیله ای پیشرفته که به خوبی با سرعت مناسب و ایمنی کامل می تواند نسبت به جا به جایی افراد و کالاها اقدام کند.
اسکوترهای برقی با نیروی برق کار می کنند و باتری تعبیه شده در آنها قابل شارژ می باشد، این وسیله می تواند از ترافیک های شهری عبور کند و منجر به آلودگی هوا نشود و کاملا سالم است، این وسیله برای حمل و نقل سفرهای شهری که عموما بیش از شش کیلومتر نمی باشند، مناسب می باشد.

قابل ذکر است که استفاده کنندگان می توانند، این وسیله را نیز توسط اپلیکیشن های خاص کرایه کنند و از آن برای حمل و نقل در داخل شهرها استفاده کنند.

مشاهده قیمت اسکوتر برقی

اسکوتر
روش های حمل و نقل سبک شهری

اسکوتر وسیله ای سبک است که برای راندن آن فقط نیاز به چند جلسه تمرین و حفظ تعادل می باشد و هر زن و مردی می توانند از آن استفاده کنند، البته باید قبل از استفاده به عنوان وسیله حمل و نقل در شهر، نسبت به اخذ مجوز از سازمان های ذیربط اقدام کرد.

از دیگر مزیت های استفاده از این وسیله این مورد می باشد که نیاز به زیرساخت هایی با هزینه های هنگفت ندارد و استفاده از آن دارای هزینه های کم برای شهرداری ها است.

کلام آخر…

در اینجا است که شهرداری باید به روش های حمل و نقل سبک شهری اهمیت دهد و برای کم کردن ترافیک به این وسیله حمل و نقل توجه زیادی کند و با سرمایه گذاری بیشتر حجم ایستگاه های آن را گسترش دهد و نسبت به ایمن کردن و راحتی استفاده از آن برای افراد با سنین مختلف اقدامات بیشتری انجام دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا